Kategórie

Partneri
BLB ARMY
Facebook

Merenye  (11.05. - 17.05.14)

Merenye , aneb nie každá výprava je úspešná, aneb 2 počasie ma prinútilo zbaliť si švestky...


Veci pobalené, vyrážame na dlho plánovanú výpravu do Maďarska.

11.05.14 – 19:00 Po príchode k vode sme sa zastavili v miestnom bufete, kde si vyplácame svoje povolenky na lov. Povolenky sú vyplatené a my sa presúvame spolu s porybním k nášmu miestu kde budeme loviť. Hned po vystúpení z auta nás oboznamuje zo situáciou ktorá bude v najbližších dnoch „vládnuť“ na vode. Verdikt bol jasný : Rýchlo si vybaliť veci z áut a odniesť ich pred bufet, ináč nás budú musieť vyťahovať traktormi. Kedže počas vybalovania už začalo mrholiť, tak ako prvé sme postavili bivaky,aby sme mohli do nich napratať všetky veci, ktoré musia ostať suché. 
12.05.14 – 04:00 Ráno skoro vstávam, pripravujem si posledné veci, hádžem vedrá s krmením do člnu,, zapínam sonar a kričím pri prvom zaveslovaní na kolegov ktorí práve vstali – „ tam za vodou v rákosí „ :D ...
11:00 Zaznamenal som prvý záber na mojich prútoch, ktorý prišiel z bójky ktorú som mal v zadnej línii rozkrmenú Monster Crabom. Bolo to jemné pípnutie, no nesekal som. 

14:00 Kolegovci mi vytreli kocúra a majú prvú rybu v podložke, ktorej váha presahovala 13 kg.

13.05.14 – 11:35 Rozsvietil sa moj ľavý prút, dvíham ho, sadám do člna a po príchode na miesto evidujem prvú rybu na háčiku, ktorá prišla na Monster Crab a mala 7,77 kg. Túto rybu sa mi podarilo chytiť spolu s dalším kaprom, ktorý bol zakvačený na mojom silóne zo starou montážou v tlame

14:30 Razantný záber, swinger pripnutý o palicu, cievka roztočená na maximum. Po pár minútach boja sa mi podarilo rybu dostať na hladinu, ktorá sa ale vypína 1m pred podberákom. Vyvážam to na novo snažím sa to položiť na to isté miesto kde predtým, dohadzujem pár guličiek Scoberry k montáži a pálim na breh.

Monster CrabScoberry

14.05.14 – 4:00 Ranná jazda ma dvíha zo spacáku, pofukuje už dosť silný vietor, tak rybu zdolávam z brehu. Váha ukazuje 12,50 kg. Kapor dostal chuť na Monster Craba. 

Uvažujem či vyviesť, alebo nie, nakoľko ako som spomínal, fúkal už dosť silný vietor, ale vravím si , ak tam nabehla ryba, tak to risknem. Situácia sa opakuje, par guličiek k montáži, pár k bójke.

Prvá ryba

Druhá ryba 

Tak a to bolo asi posledné, čo som na tejto výprave spravil, po vyvezení začalo pršať, fúkať silnejší vietor a tu nastal zlom celej rybačky. Kolegovia zaznamenávajú madarské správy v rádiu, kde hlásia na noc silný vietor presahujuci 100km/h a silné dažde.

Vlny na vode sa zdvihli na dobrý meter, clny na brehu boli horšie ako rozzúrený býk na ródeu. Neostávalo nám nič inšie ako čakať, pokým sa situácia neutíši. Pre úplný opak sa však rozhodli dvaja maďarský kolegovia ktorí chytali o pár flekov vedľa . Napriek tomuto počasiu sadli do člna a šli sa „zabójkovať“. Veľká vlna ich však zhodila z člnu a prevrátila v prsačkách do vody. Naštastie mali „H“ bójku ktorej sa držali obaja z posledných síl, kým sme k ním doveslovali a zachránili ich.
Vietor naberá grády a my sme nútení vyrábať si pomocou sekery dodatočné kolíky do bivaku zo zlomenej vetvy stromu ktoré merali cez 40 cm. Pár minút nato počujeme motorovú pílu, po príchode porybného sa dozvedáme, že vedľa karavanu padol strom, načo sa následne hneď aj zbalili a odišli domov. Myslel som, že tento deň neskončí, ale nebol som ďaleko od pravdy, do tretej ráno som si držal som challenger za pútka ktore slúžia na vyrolovanie predného okna. 
14.05.15 – 5:00 Prebúdza nás pípanie 6-tich signalizátorov naraz . Nezodpovedne uviazaný čln nám prebehol cez všetky silóny a domotal všetko čo sa len dalo. Vyberáme tyčky s hrazdami a dávame ich blizsie ku bivakom, keby nahodou, tak aspon aby sme prúty stihli s navijákmi zachrániť, v tom dostáva kolega sprchu v podobe 2m metrovej vlny , to bolo jeho posledné suché oblečenie. 

Pomotané silony voda

Potreboval by som ešte dalšie dve strany aby som opísal negatíva typu, blato a voda v bivaku,zlomené 2 podberáky,prepichnutý čln, mravce vo veciach, spacaku, dokonca sa mi uz hniezdili na lehatku, zo 50 slimákov bez ulity, ktorých som našiel aj pár dní po rybačke v aute a na tanieri v bedničke . Z rybačky ktorá mala trvať 6 dní sa chytalo 2 dni, vyše dva dni sa čumelo do stropu bivaku, dalšie dva som to nezvladol už, len koli tomu, že sa nedalo vyvážať. 

clny

Zhrnul by som to asi tak, nie každá rybačka vyjde podľa predstáv, na tejto výprave s nami príroda doslova vy....la. Prvé dni som bol sklamaný a znechutený, ale už ma to prešlo a už teraz sa teším na dalšiu rybačku.

Filip Pilát

Fuck the world, go fishing !

späť >